Stereo vs. Mono – czym się różnią?

Z pewnością każdy lubi słuchać dźwięków, które są czyste, mają odpowiednie brzmienie i pozbawione są różnego rodzaju zakłóceń. Dlatego też warto wiedzieć z czym mamy do czynienia, co możemy wybrać, tak aby mieć pewność, że zakupimy najlepszy sprzęt audio, na jaki będziemy mogli sobie tutaj pozwolić. Jak się okazuje możliwości jest wiele, więc jeśli przejrzeliśmy już różne oferty, a nadal nie jesteśmy pewni co powinniśmy wybrać, to zawsze możemy się udać do specjalistycznego sklepu, w którym będziemy mogli liczyć na podpowiedź. Tym bardziej, że najpierw posłuchają jakie są nasze oczekiwania, jak prezentują się nasze pomieszczenia, a następnie powiedzą, co może być dla nas najlepsze. Dlatego też warto wiedzieć, że mamy system stereo i mono, a znajomość różnic między nimi również pomoże nam podjąć odpowiednią decyzję.

Czym jest mono?

Jeśli zastanawiamy się czym jest dźwięk mono, to jest to pojedynczy sygnał audio. Taki, który został nagrany przez jeden mikrofon, albo gitarę z jednym przewodem. Taki sygnał mono jest odtwarzany z jednego głośnika.

Jest on zazwyczaj odbierany jako mocniejszy, bardziej wyśrodkowany, ale jednocześnie posiadający mniejszą głębię i nie jest on aż tak przestrzenny, jak to ma miejsce w przypadku sygnału stereo.

Co wiemy o stereo?

Jeśli chodzi o dźwięk stereo, to powinniśmy mieć świadomość, że mamy tutaj do czynienia z elektroakustycznym sposobem zapisywania, odbierania i odtwarzania dźwięku. To oznacza, że będziemy tutaj mogli się cieszyć dźwiękiem przestrzennym, a więc będziemy mieli wrażenie, jakby dźwięk otulał nas z każdej strony. Żeby móc nagrać tego typu sygnał potrzebujemy przynajmniej dwóch mikrofonów, które będą oddzielne dla lewego i prawego kanału. Dlatego też później potrzebujemy dwóch osobnych kanałów do dwóch głośników, abyśmy mogli ten dźwięk odtworzyć w odpowiedni sposób. Jeśli porównamy obydwa sposoby odtwarzania muzyki, to z pewnością zauważymy różnicę, a to oznacza, że powinniśmy się wsłuchać w obydwie propozycje i zdecydować, która z nich bardziej nam odpowiada. Warto nie tylko wiedzieć, czym z technicznego punktu różnią się te dwa sygnały, ale również powinniśmy wiedzieć, jak one faktycznie brzmią. Może się wówczas okazać, że dopiero wtedy będziemy w stanie docenić, któryś z tych dwóch systemów i znaleźć takie rozwiązanie, które pozwoli nam się maksymalnie cieszyć z ulubionej muzyki.

Jednak pamiętajmy, że ważny jest tutaj nie tylko sposób nagrania danych dźwięków, ale również to, jak będziemy je odtwarzali.