Słuchawki douszne vs. dokanałowe – czym się różnią?

Zazwyczaj kupując słuchawki mamy zamiar z nich korzystać przez jak najdłuższy czas i co więcej, chcemy to robić z przyjemnością. Dlatego też powinniśmy się zastanowić nad tym, na czym najbardziej nam zależy, które słuchawki będą nam najbardziej odpowiadały, które będą dla nas najwygodniejsze i które swobodnie będziemy mogli nosić przez kilka godzin, mając pewność, że w żaden sposób nie będą przyczyniały się do odczuwanego przez nas dyskomfortu. Jak się okazuje, przede wszystkim powinniśmy się zastanowić nad tym czy chcemy mieć słuchawki douszne czy może jednak wolimy słuchawki dokanałowe. Jeśli mamy możliwość, to powinniśmy założyć jedne i drugie, aby móc się z całą pewnością przekonać, która z proponowanych opcji będzie tą wymarzoną dla nas.

Jak to jest z dousznymi?

Przede wszystkim jeśli chodzi o słuchawki douszne, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że są one umieszczane w uchu, ale jednocześnie nie wkładamy ich do kanału słuchowego.

To oznacza, że trzymają się one na małżowinie i choć ich producenci dokładają starań, aby jak najlepiej dopasowały się do ucha, to jednak może się okazać, że przy gwałtowniejszych ruchach będą nam wypadały. Co ważne nie przylegają one ściśle do ucha, a więc może się okazać, że będą do nas docierały dźwięki z zewnątrz, więc warto się zastanowić czy będzie nam to odpowiadało, czy jednak nie wolimy, aby te zewnętrzne dźwięki były całkowicie wyeliminowane. Nie mniej niektórzy twierdzą, że słuchawki douszne są mniej szkodliwe ponieważ dźwięk jest bardziej rozproszony i nie dociera z pełną mocą do naszego kanału słuchowego.

Jednak słuchawki dokanałowe?

Inną propozycją, którą z pewnością powinniśmy wziąć pod uwagę są słuchawki dokanałowe. One są małe, wkładamy je prosto do kanału słuchowego, a to oznacza, że świetnie będą się trzymały swojego miejsca i nie będziemy musieli się martwić tym, że będą nam wypadały.

Co więcej, dzięki temu, że tak dokładnie przylegają do ścianek uszu, nie musimy się martwić, że jakiekolwiek dźwięki napływające z zewnątrz, będą nam zakłócały przyjemność ze słuchania ulubionych utworów. Powinniśmy jednak pamiętać, że słuchanie głośnej muzyki, która dociera bezpośrednio do kanału słuchowego, może być groźne dla naszego słuchu, a więc warto to wziąć pod uwagę podczas wybierania odpowiednich słuchawek. Koniecznie zobaczmy co oferują nam słuchawki douszne i dokanałowe. Przymierzmy każdy z tych rodzajów słuchawek i oceńmy, które z nich są dla nas wygodniejsze, które chętniej będziemy nosić. Pamiętajmy, że mają nam one służyć przez dłuższy czas.